Małe Miasto
„Małe Miasto” to program skierowany do dzieci w wieku od 8 do 12 lat, który polega na symulacji dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu.
O programie
„Małe Miasto” to symulacja dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu. Przez 5 dni, mali uczestnicy uczą się pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze. W tym czasie dzieci biorą udział w warsztatach edukacyjnych u Przedsiębiorców, którzy reprezentują różne branże. Za wykonane czynności uczestnicy otrzymują walutę „Małego Miasta”, którą mogą wydać od razu lub pomnożyć odkładając na lokacie w Banku, a następnie dokonać zakupów w Sklepie Marzeń. Na terenie „Małego Miasta” funkcjonuje Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, Bank oraz inne instytucje. Po projekcie, na terenie gminy powstaje realna inwestycja małomiasteczkowa dla dzieci (np. element placu zabaw).
Co chcemy osiągnąć:
Chcemy przekazać dzieciom w wieku 8-12 lat wiedzę na temat obrotu i wartości pieniądza oraz pokazać mechanizmy funkcjonowania gospodarki (czym jest praca, wynagrodzenie, podatki itp.).
W tym roku, Projekty powinny być zorganizowane w wakacje, w formie półkolonii, zgodnie z bieżącymi wytycznymi i przepisami określonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Kto może wziąć udział?
W Konkursie mogą brać udział:
- fundacje,
- stowarzyszenia rejestrowe,
- domy kultury,
- jednostki samorządu terytorialnego,
we współpracy z min. 2 szkołami, przedsiębiorcami, sponsorami i jednostką samorządu terytorialnego (w przypadku fundacji, stowarzyszenia i domu kultury).
Projekty powinny być realizowane w gminach do 100 tys. mieszkańców, na terenie Polski.
Na co może być przeznaczone dofinansowanie:
- wyposażenie stanowisk pracy,
- opracowanie i produkcja materiałów typu: identyfikatory, karty/książeczki, torby itp.,
- opracowanie i produkcja materiałów promocyjnych np. balony, torby, rollupy, flagi, banery itp.,
- wynagrodzenie dla osób prowadzących zajęcia,
- wynagrodzenie dla opiekunów, wychowawców itp.,
- inwestycja z podatków Małomiasteczkowego Urzędu Skarbowego,
- wyposażenie Sklepu Marzeń,
- Sklepy Kusiciela,
- koszt wyżywienia,
- materiał filmowy,
- fotorelacja,
- dodatkowe atrakcje podczas projektu,
- koszty koordynacji,
- koszty administracyjne,
- ubezpieczenie uczestników,
- i inne.
W konkursie grantowym wygra maksymalnie 5 najlepszych projektów, które zostaną dofinansowane każdy na kwotę do 250 000,00 zł brutto.
Czym jest właściwie nasze „Małe Miasto”? Zachęcamy do obejrzenia filmiku 😃👇
Spotkanie informacyjne (online):
Podoba Ci się nasz program, ale masz sporo wątpliwości? Jesteś zainteresowany, ale nie wiesz jak to zrobić?
Zgłoś się do nas i weź udział w spotkaniu informacyjnym online! 👇
Organizujemy kolejne spotkanie informacyjne!
Kiedy? wtorek 16 kwietnia 2024 r. w godz. 10:00-12:00.
Jak? Aby uczestniczyć w spotkaniu informacyjnym, wyślij swoje zgłoszenie na adres mailowy: joanna.miszkurka@fundacjabgk.pl, w terminie do 15 kwietnia (do godz. 10).
Przy zgłoszeniu, prosimy o podanie następujących informacji:
- imię, nazwisko
- nazwa organizacji
- nr kontaktowy, e-mail
- nazwa miejscowości + województwo, gdzie projekt miałby być realizowany,
Więcej szczegółów na temat spotkania online, prześlemy w późniejszym terminie wyłącznie osobom zainteresowanym.
Jesli chcesz uczestniczyć w spotkaniu, ale ten termin Ci nie pasuje, napisz do nas! 😊
Zapraszamy do obejrzenia filmiku informacyjnego! 😊👇
Terminy:
Rusza nabór wniosków
VII edycji konkursu!
Termin składania wniosków
do godz. 23:59
Ogłoszenie wyników konkursu
do godz. 18
Opiekun projektu:
Joanna Miszkurka
mail: joanna.miszkurka@fundacjabgk.pl
tel.: 667 017 718
Laureaci konkursu
Zwycięskie projekty Małe Miasto VI edycja:
- Małe Miasto Białe Błota – Fundacja Teraz Wy,
- Małe Miasto Łańcut – Fundacja Rozwoju Umiejętności Społecznych FRUMIS,
- Małe Miasto Szczytno – Fundacja TIME Twórczość, Inspiracja, Marzenia, Edukacja,
- Małe Miasto Gdów – Fundacja Plenerownia,
- Małe Miasto Żory – Gmina Żory.
W 2023 r. zostało zrealizowanych 5️⃣projektów małomiasteczkowych. Wszystkie projekty odbyły się w formie półkolonii.
Projekt Małe Miasto Białe Błota został zrealizowany na początku wakacji, od razu po zakończeniu roku szkolnego. W Projekcie uczestniczyło 108 dzieci, około 60 wolontariuszy, 8 wychowawaców oraz ok 18 różnych przedsiębiorców. Dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach oraz dodatkowych aktywnościach takich jak: dmuchańce, pokaz pierwszej pomocy, pokazy różnych wozów np. strażackiego, policyjnego itp., czy festyn na terenie miasta wraz z akcją wolontariacką.
Kolejny projekt, Małe Miasto Łańcut, odbył się w lipcu i wzięło w nim udział 105 dzieci, 25 wolontariuszy, 7 wychowawców oraz ponad 40 różnych zawodów. W godzinach popołudniowych odbywały się liczne dodatkowe zajęcia takie jak: zajęcia z robotyki, ekonomiczna gra miejska, strefa gier drewnianych, mini olimpiada, spacer po zespole zamkowo-parkowym po Łańcucie i wiele innych. Uczestnicy posadzili również las Małe Miasto Fundacji BGK.
W lipcu odbył się również Projekt Małe Miasto Szczytno, w którym uczestniczyło 120 dzieci, 30 wolontariuszy, 8 wychowawców oraz 21 różnych przedsiębiorców. Oprócz zajęć z różnymi przedsiebiorcami, uczestnicy skorzystali z dodatkowych atrakcji np. wycieczka do parku linowego, dmuchańce czy zajęcia na Uniwersytecie Dobrej Zabawy (różne aktywności, animacje, prace manualne itp.).
Następnie odbył się projekt Małe Miasto Gdów, który był nieco inny od pozostałych projektów. Program półkolonii był podzielony na tematyczne dni tj. Dzień Znaków, Dzień Natury, Dzień Relacji, Dzień Naszej Przestrzeni oraz Dzień Sąsiada. Codziennie uczestnicy pracowali na stanowiskach u pracodawców, reprezentujących zawody związane z hasłem przewodnim dnia. Półkolonie były zorganizowane jako gra i mali uczestnicy każdego dnia zdobywali punkty za wykonaną pracę. Ponadto, dzieci uczestniczyły w licznych popołudniowych atrakcjach oraz wyprawach. Projekt zgromadził 120 dzieci, 50 wolontariuszy, 12 wychowawców oraz ponad 50 przedsiębiorców.
Ostatnim projektem w ramach 6. edycji naszego programu było Małe Miasto Żory. Był to pierwszy projekt małomiasteczkowy, zorganizowany przez gminę we współpracy z 2 szkołami. Poza standardowymi zajęciami z różnymi pracodawcami, odbyły się takie aktywności jak: łucznictwo, zajęcia judo, wyjście na basen, robotyka czy warsztaty tworzenia instrumentów muzycznych. W Projekcie wzięło udział 120 dzieci, ponad 40 wolontariuszy, 20 wychowawców oraz 16 przedsiębiorców. W Projekcie uczestniczyła również spora grupa dzieci z dysfunkcjami.
Te wakacje to był bardzo intensywny czas zajęć i różnych aktywności, a wszyscy uczestnicy, Ci mali i Ci trochę więksi, byli bardzo zadowoleni!👦👧👦
Wszystkie projekty małomiasteczkowe 6️⃣. edycji były zrealizowane bardzo dobrze i na wysokim poziomie!😃😃😃
„Małe Miasto” – V edycja
Zwycięzcy konkursu grantowego Małe Miasto:
- Małe Miasto Nakło nad Notecią – Fundacja Teraz Wy
- Małe Miasto Kartuzy – Fundacja Kaszubska
- Małe Miasto Lębork – Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska Hufiec Lebork
W 2023 r. zakończyliśmy już 5️⃣. edycję programu „Małe Miasto”.
Wszystkie projekty odbyły się w nowej formie – półkolonii.
Odwiedziliśmy z projektem: Nakło nad Notecią, Kartuzy oraz Lębork.
W tym roku królowało województwo pomorskie i kujawsko-pomorskie.
Ta edycja rozpoczęła się pod koniec czerwca projektem „Małe Miasto Nakło nad Notecią” (27 czerwca – 1 lipca 2022 r.). Na terenie jednej ze szkół powstała infrastruktura małomiasteczkowa wraz z ulicami, budynkami, urzędami itp. (np. Państwowa Inspekcja Sanitarna miała stanowisko przy ulicy Czystej, a Bank Spółdzielczy miał swoją siedzibę przy Placu Bankowym). W Projekcie uczestniczyło 108 dzieci, ponad 50 przedsiębiorców, ponad 40 wolontariuszy oraz 7 wychowawców wypoczynku.
Dzieci poznawały różnego typu zawody: policjant, strażak, leśnik, hydraulik, budowlaniec, kierowca ciężarówki, bankier, restaurator i inne. Przez tydzień uczestnicy uczyli się różnorodnych prac, oszczędzały i zarabiały pieniędzy, by na końcu móc zakupić wymarzone prezenty. Pod koniec Projektu dzieci zakupiły 910 zabawek, a pozostałe – 144 sztuk – zostały przekazane 14 świetlicom na terenie gminy Nakło. Dzieciom z terenu gminy zostały przekazane również kalendarze i gry stworzone na potrzeby projektu, co znacznie zwiększyło zasięg projektu. Dzieci z terenu gminy Nakło nad Notecią otrzymały również książkę „Dziecięca Finansoteka”.
Z kolejnym projektem zawitaliśmy w Kartuzach. „Małe Miasto Kartuzy” (4 – 8 lipca 2022 r.) odbyło się w Kartuskim Centrum Kultury. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z takimi przedsiębiorcami jak: fryzjer, dietetyk, pielęgniarka, ochroniarz, stolarz, mechanik samochodowy, kierowca autobusów. Ponadto na potrzeby projektu stworzono m.in. restaurację, cepelię, sklep muzyczny czy salon kosmetyczny. Poza zajęciami z przedsiębiorcami, dzieci uczestniczyły również w dodatkowych aktywnościach: gry planszowe z zakresu finansów/ekonomii, kurs pierwszej pomocy, rajd rowerowy z przewodnikami zakończony ogniskiem i przekąskami oraz ekonomiczna gra terenowa. Dodatkowo, odbyły się wykłady nt. edukacji finansowej. Na zakończenie odbył się koncert lokalnego zespołu artystycznego, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy projektu. W Projekcie wzięło w udział 100 dzieci, 20 przedsiębiorców, 10 wychowawców oraz 10 wolontariuszy.
Ostatnim projektem, który odbył się w wakacje, było „Małe Miasto Lębork” (22 – 26 sierpnia 2022 r.). W projekcie uczestniczyło 120 dzieci, 20 wolontariuszy, 12 wychowawców oraz 19 przedsiębiorców. Mali uczestnicy mieli okazję poznać zawody takie jak: żołnierz, policjant, strażak, laborant, kucharz, tancerz, muzyk, leśnik, stolarz i wiele innych.
Oprócz standardowych zajęć, odbyły się również bardzo ciekawe bloki zajęć tzw. „Atrakcje Dnia”.
Były to: Dzień kina – wyjście do kina, Dzień Dziecka – udział uczestników projektu w animacjach, Dzień Skakania – na terenie Szkoły zostały rozstawione przeróżne dmuchańce (np. ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnie itd.), Dzień Sportu – konkurencje sportowe.
„Małe Miasto” to program, który od kilku lat jest objęty patronatem Ministerstwa Finansów, a w tym roku nie zabrakło też wizyty – na jednym z projektów – właśnie delegacji z Ministerstwa.💰💰💰
Mnóstwo wiedzy, moc pozytywnej energii, ogrom radości dla wszystkich uczestników warsztatów (małych i dużych) oraz wiele, wiele innych… Wszystkich wspaniałości i atrakcji naszych projektów nie sposób wymienić. 👍👌👦👧🍭🍦⚽🏀🏆
Tego, co się dzieje na projektach, nie da się po prostu opowiedzieć słowami!
Zapraszamy zatem do oglądania naszej galerii oraz filmików z tegorocznych Projektów!
Sami zobaczcie. Jest MOC! 🏆
Zachęciliśmy Was? Kto podejmuje wyzwanie w kolejnym roku? 😃😃😃
Obejrzyj relację 👇
„Małe Miasto” – IV edycja
Zwycięzcy konkursu grantowego Małe Miasto:
- Małe Miasto Reda – Fundacja Dom Mojego Brata (projekt przesunięty z powodu COVID-19)
- Małe Miasto Cieszyn – Stowarzyszenie „Twórczy Rozwój” (projekt przesunięty z powodu COVID-19)
- Małe Miasto Kędzierzyn-Koźle – Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki
- Małe Miasto Wągrowiec – Fundacja Teraz Wy
- Małe Miasto Dzierżoniów – Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska
W 2021 r. były zrealizowane 2 projekty z 2020 r. oraz 3 projekty z bieżącego, 2021 r.
Projekt „Małe Miasto w Redzie” ze względu na czas pandemii, był kilkakrotnie przesuwany. W końcu odbył się w ostatnim tygodniu roku szkolnego 2021 r., przy licznych ograniczeniach. W Projekcie uczestniczyło 105 dzieci, około 70 wolontariuszy (w tym z okolicznych szkół branżowych), 10 nauczycieli, 40 przedsiębiorców na 20 stanowiskach pracy oraz organizatorzy. Dzieci mogły korzystać z kilku Sklepów Kusicieli (gofry, lody, food truck), a dodatkową atrakcją była mokra piana od lokalnej straży pożarnej.
Kolejny projekt, „Małe Miasto Cieszyn” również kilkakrotnie przesuwany ze względów pandemicznych, odbył się w o końcu w okresie wakacyjnym, w formie półkolonii.
W Projekcie wzięło udział 100 dzieci w wieku 10-11 lat. Ponadto na Projekcie byli również obecni wolontariusze (harcerze), nauczyciele oraz kierownik i wychowawcy wypoczynku.
Poza warsztatami z Przedsiębiorcami, uczestnicy mogli korzystać z różnych atrakcji takich jak: obozowisko cieszyńskiego grodu, kurs pierwszej pomocy, gra na orientację, trening twórczego myślenia i kreatywności, gry podwórkowe, koncert umuzykalniający czy małomiasteczkowe centrum prasowe.
Następnie odbył się projekt „Małe Miasto Kędzierzyn-Koźle„.
Wzięło w nim udział 110 dzieci. Poziom prowadzonych zajęć był na bardzo wysoki. Zajęcia były niezwykle różnorodne i ciekawe. Zaangażowani Przedsiębiorcy stanowili jednocześnie wizytówkę miasta.
Z dodatkowych atrakcji odbyły się m.in.: pokazy chemików, pokaz strażacki oraz mecz siatkarski ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
Projekt odnotował niezwykły rozgłos! Na stanowisku PR-owiec, którego zadaniem było prowadzenie social mediów i komunikowanie projektu w Internecie, tworzono codzienne relacje. Zasięgi rosły z dnia na dzień i pod koniec projektu posty z Małego Miasta na Facebooku miały już po kilka tysięcy wyświetleń, a post z teledyskiem, który powstał w trakcie Projektu, dotarł do ponad 5000 osób!
Dodatkowo, poza standardową relacją z projektu w formie filmu, został nagrany teledysk z wykonaniem dzieci, a do którego tekst i muzykę ułożyli obecni na projekcie przedsiębiorcy.
Kolejnym projektem było „Małe Miasto Wągrowiec”.
Zajęcia edukacyjne odbyły się na 18 stanowiskach pracy, a w projekcie wzięło udział 108 dzieci. Poza warsztatami odbyło się 5 wykładów edukacyjnych, każdego dnia na inny temat (z zakresu edukacji finansowej, świadomego oszczędzania, płacenia podatków, różnicy pomiędzy pracą na etat i prowadzeniem firmy). Ostatniego dnia dzieci mogły skorzystać z dodatkowych atrakcji takich jak: dmuchany zamek, zjeżdżalnia i plac zabaw.
Ponadto, dzieci otrzymały książkę edukacyjną z istotnymi informacjami na temat zarabiania, oszczędzania i płacenia podatków (w formie e-booka).
Ostatnim projektem w tym roku było „Małe Miasto Dzierżoniów„. W Projekcie wzięło udział 100 dzieci. Na terenie Małego Miasta powstała Rada Dzieci, Sklep Marzeń, Sklepy Kusiciele oraz specjalna strefa wypoczynku. Oprócz regularnych zajęć odbyły się również dodatkowe atrakcje takie jak: warsztaty drukowania 3D, tworzenie obrazu 3D, zajęcia w mennicy, wizyta w muzeum, kurs pierwszej pomocy i inne.
To był bardzo intensywny czas wspaniałych warsztatów, zajęć, atrakcji oraz nauki i doświadczenia dla najmłodszych oraz dla tych starszych! 😃😃😃
Obejrzyj relację 👇
„Małe Miasto” – III edycja
Zwycięzca konkursu grantowego Małe Miasto:
Małe Miasto Staszów – Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki
Jedynym Projektem, który odbył się w 2020 r. w ramach trzeciej edycji konkursu grantowego (powodem był covid), było „Małe Miasto Staszów”.
W warsztatach uczestniczyło 105 dzieci, które mogły zapoznać się z pracą 21 przedsiębiorców. Przygotowania do Projektu odbywały się w trudnym i niepewnym czasie pandemii, co było nie lada wyzwaniem przy organizacji tego wydarzenia. Mimo bardzo trudnej sytuacji związanej z COVID Projekt został zrealizowany zgodnie z planem. Zostały wprowadzone jedynie zmiany ze względu na obostrzenia dotyczące przebywania maksymalnej ilości osób w pomieszczeniu, w związku z czym posiłki i zajęcia dodatkowe dla dzieci podzielone zostały na 3 tury. Poza standardowymi zajęciami odbyły się dodatkowe atrakcje dla dzieci takie jak: produkcja lizaków i cukierków, pokaz szalonego profesorka oraz kapsuła multimedialna.
Projekt „Małe Miasto Staszów” został nagrodzony przez Radę Edukacji Finansowej jako najlepsza inicjatywa z zakresu edukacji finansowej w roku 2020.
Obejrzyj relację 👇
„Małe Miasto” – II edycja
Zwycięzcy konkursu grantowego Małe Miasto:
- Małe Miasto Rumia – Fundacja Dom Mojego Brata
- Małe Miasto Kłodzko – Stowarzyszenie Wiedza dla Regionu
- Małe Miasto Busko-Zdrój – Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki
- Małe Miasto Brodnica – Regionalna Inicjatywa Sportowo-Edukacyjna
W roku 2019 odbyła się druga edycja projektu „Małe Miasto”.
Program wystartował w czerwcu w Rumii. Wzięło w nim udział około 114 dzieci, wspieranych przez około 70 wolontariuszy oraz około 10 nauczycieli. Warsztaty zostały przeprowadzone przez 50 przedsiębiorców, w tym m.in. straż, policja, szewc, krawiec, kominiarz, dziennikarz, leśnik oraz inni.
Kolejny projekt został przeprowadzony w Kłodzku, przy udziale około 124 dzieci i około 50 opiekunów. Warsztaty edukacyjne odbyły się częściowo w szkole podstawowej, a duża ich część w terenie, tj. w siedzibie policji, straży pożarnej czy też w urzędzie miasta i w muzeum. Uczniowie z ziemi kłodzkiej poznawali m.in. tajniki medycyny, ogrodnictwa, pracy w telewizji czy też pracy ochroniarza, policjanta i żołnierza.
Następną miejscowością, gdzie gościło „Małe Miasto”, było Busko-Zdrój. Zajęcia obywały się na terenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, hotelu oraz między obiektami na otwartej, rekreacyjno-spacerowej przestrzeni miejskiej. W projekcie wzięło udział 105 dzieci ze wszystkich publicznych szkół podstawowych z gminy. Zajęcia zostały poprowadzone m.in. przez służby miejskie, animatora, cukiernika, kucharza, zdobnika ceramiki, dekoratora wnętrz oraz przedstawicieli innych zawodów.
Ostatnim projektem w ramach drugiej edycji był projekt w Brodnicy, który odbył się pod koniec września. W warsztatach uczestniczyło około 132 dzieci. Projekt rozpoczęła uroczysta parada ulicami miasta, a inaugurację uświetnił wykład profesora z uniwersytetu w Toruniu. W kolejnych dniach, oprócz zajęć o różnorodnej tematyce, odbyły się dodatkowo atrakcje takie jak: przeciąganie liny, turniej gier planszowych czy zajęcia taneczne.
Projekty, które odbyły sie w ramach drugiej edycji programu, były pełne ciekawych zajęć, warsztatów i spotkań.
Obejrzyj relację 👇
Galeria 📷
„Małe Miasto” – I edycja
Zwycięzcy konkursu grantowego Małe Miasto:
- Małe Miasto Łowicz – Fundacja Czyń Dobro im. Jana Pawła II
- Małe Miasto Zakopane – Fundacja EDUKATO
- Małe Miasto Wejherowo – Fundacja Dom Mojego Brata (styczeń 2019)
„Małe Miasto Łowicz”
Fundacja, we współpracy z urzędem miejskim w Łowiczu, zorganizowała „Małe Miasto” wzorem wydarzenia z 2017 r., które odbyło się w Nowym Targu.
Zgodnie z ideą odbyły się tam warsztaty nauki zawodów. Dzieci uczyły się kilkunastu zawodów i aspektów ekonomii poprzez zabawę. Na zakończenie warsztatów, na uczestników czekał Sklep Marzeń.
„Małe Miasto Zakopane„
Podczas projektu, uczestnicy pracowali przez 3 h dziennie.
W związku z turystycznym charakterem miejscowości, dobór zawodów został dokonany kluczem regionalnym i branżowym, tak by odpowiadał przekrojowi gospodarczemu miasta partnerskiego. Ponadto, każdego dnia był czas na zabawy, gry, warsztaty oraz dodatkowe zajęcia, w tym również zajęcia edukacyjne w Małomiasteczkowym Uniwersytecie Ekonomicznym. Każdego dnia, po zakończonych warsztatach, uczestnicy odwiedzali Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, gdzie odprowadzali obowiązkowe podatki. Ostatniego dnia, standardowo uczestnicy dokonali zakupów w Sklepie Marzeń.
„Małe Miasto Wejherowo„
Podczas projektu w Wejherowie dzieci standardowo uczestniczyły w tygodniowych warsztatach z różnymi przedsiębiorcami.
„Małe Miasto Wejherowo” to jedyny projekt małomiasteczkowy, który został zrealizowany zimową porą 😊😊😊
Obejrzyj relację 👇
„Małe Miasto” – pilotaż 2017
Zwycięzca konkursu grantowego Małe Miasto:
- Małe Miasto Nowy Targ – Fundacja Educato
We wrześniu 2017 r. mieszkańcy „Małego Miasta Nowy Targ” ruszyli zdobywać doświadczenie i zarabiać pieniążki. Pogoda dopisała, pracodawcy i organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a dzieci z zaangażowaniem pokazały jak wielki posiadają potencjał.
„Małe Miasto Nowy Targ” to projekt, podczas którego dzieci poznały różne zawody, które mogą wykonywać w przyszłości. Wykonując zadania na stanowiskach zorganizowanych przez przedsiębiorstwa, dzieci otrzymują wynagrodzenie w specjalnej walucie „Małego Miasta”. Mogą rozdysponować walutę w wybrany przez siebie sposób, dokonując zakupów w Sklepie Marzeń lub odkładając na lokatę.