Małe Miasto
„Małe Miasto” to program skierowany do dzieci w wieku od 8 do 12 lat, który polega na symulacji dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu.
O programie
„Małe Miasto” to symulacja dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu. Przez 5 dni, mali uczestnicy uczą się pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze. W tym czasie biorą udział w warsztatach edukacyjnych u Przedsiębiorców, reprezentujących różne branże. Za wykonane czynności uczestnicy otrzymują walutę „Małego Miasta”, którą mogą wydać od razu lub pomnożyć odkładając na lokacie w Banku, a następnie dokonać zakupów w Sklepie Marzeń. Na terenie „Małego Miasta” funkcjonuje Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, Bank oraz inne instytucje.
Co chcemy osiągnąć:
W tym roku, Projekty powinny być zorganizowane w formie półkolonii, zgodnie z bieżącymi wytycznymi i przepisami określonymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Chcemy przekazać dzieciom w wieku 8-12 lat wiedzę na temat obrotu i wartości pieniądza oraz pokazać mechanizmy funkcjonowania gospodarki (czym jest praca, wynagrodzenie, podatki itp.).
Kto może wziąć udział?
W Konkursie mogą brać udział:
- fundacje,
- stowarzyszenia,
we współpracy z jednostką samorządu terytorialnego. Projekty powinny być zrealizowane w gminach od 25 001 do 100 000 mieszkańców, na terenie Polski.
Na co może być przeznaczone dofinansowanie:
- wyposażenie stanowisk pracy,
- materiał filmowy,
- fotorelacja,
- wyposażenie Sklepu Marzeń,
- Sklep Kusiciela,
- inwestycja z podatków Małomiasteczkowego Urzędu Skarbowego,
- opracowanie i produkcja materiałów typu: identyfikatory, karty/książeczki, torby itp.,
- opracowanie i produkcja materiałów promocyjnych np. balony, opaski, torby, rollupy, flagi, plakaty, banery itp.,
- wynagrodzenie dla osób prowadzących zajęcia,
- wynagrodzenie dla wychowawców i kierownika wypoczynku,
- upominki dla wolontariuszy,
- dodatkowe atrakcje podczas projektu,
- koszty koordynacji,
- koszty administracyjne,
- koszt wyżywienia,
- ubezpieczenie uczestników,
- ochrona wydarzenia,
- środki higieniczne,
- materiały papiernicze, biurowe itp.
W konkursie grantowym wygrają maksymalnie 5 najlepszych projektów, które zostaną dofinansowane każdy na kwotę do 250 000,00 zł brutto.
Spotkanie informacyjne online:
Podoba Ci się nasz konkurs, ale masz sporo wątpliwości? Jesteś zainteresowany, ale chciałbyś zapytać o pewne kwestie?Zgłoś się do nas i weź udział w spotkaniu informacyjnym on line! Organizujemy takie spotkanie już po raz drugi! Kiedy? Piątek, 1 kwietnia 2022 r. o godz. 10:00. Jak? Aby uczestniczyć w spotkaniu informacyjnym, wyślij swoje zgłoszenie na adres mailowy: joanna.miszkurka@fundacjabgk.pl, w terminie do dnia 31 marca do godz. 12:00.
Przy zgłoszeniu, prosimy o podanie następujących informacji:
- imię, nazwisko
- nazwa organizacji
- nr kontaktowy, e-mail
- nazwa miejscowości, gdzie Projekt miałby być realizowany
Więcej szczegółów na temat spotkania on line, prześlemy w późniejszym terminie wyłącznie osobom zainteresowanym.
Terminy:
Rusza nabór wniosków
VI edycji konkursu!
Termin składania wniosków
do godz. 23:59
Ogłoszenie wyników konkursu
do godz. 18
Opiekun projektu:
Joanna Miszkurka
+48 667 017 718
e-mail: joanna.miszkurka@fundacjabgk.pl
Laureaci konkursu
„Małe Miasto” – V edycja
Zwycięzcy konkursu grantowego Małe Miasto:
- Małe Miasto Nakło nad Notecią – Fundacja Teraz Wy
- Małe Miasto Kartuzy – Fundacja Kaszubska
- Małe Miasto Lębork – Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska Hufiec Lebork
W 2023 r. zakończyliśmy już 5️⃣. edycję programu „Małe Miasto”.
Wszystkie projekty odbyły się w nowej formie – półkolonii.
Odwiedziliśmy z projektem: Nakło nad Notecią, Kartuzy oraz Lębork.
W tym roku królowało województwo pomorskie i kujawsko-pomorskie.
Ta edycja rozpoczęła się pod koniec czerwca projektem „Małe Miasto Nakło nad Notecią” (27 czerwca – 1 lipca 2022 r.). Na terenie jednej ze szkół powstała infrastruktura małomiasteczkowa wraz z ulicami, budynkami, urzędami itp. (np. Państwowa Inspekcja Sanitarna miała stanowisko przy ulicy Czystej, a Bank Spółdzielczy miał swoją siedzibę przy Placu Bankowym). W Projekcie uczestniczyło 108 dzieci, ponad 50 przedsiębiorców, ponad 40 wolontariuszy oraz 7 wychowawców wypoczynku.
Dzieci poznawały różnego typu zawody: policjant, strażak, leśnik, hydraulik, budowlaniec, kierowca ciężarówki, bankier, restaurator i inne. Przez tydzień uczestnicy uczyli się różnorodnych prac, oszczędzały i zarabiały pieniędzy, by na końcu móc zakupić wymarzone prezenty. Pod koniec Projektu dzieci zakupiły 910 zabawek, a pozostałe – 144 sztuk – zostały przekazane 14 świetlicom na terenie gminy Nakło. Dzieciom z terenu gminy zostały przekazane również kalendarze i gry stworzone na potrzeby projektu, co znacznie zwiększyło zasięg projektu. Dzieci z terenu gminy Nakło nad Notecią otrzymały również książkę „Dziecięca Finansoteka”.
Z kolejnym projektem zawitaliśmy w Kartuzach. „Małe Miasto Kartuzy” (4 – 8 lipca 2022 r.) odbyło się w Kartuskim Centrum Kultury. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z takimi przedsiębiorcami jak: fryzjer, dietetyk, pielęgniarka, ochroniarz, stolarz, mechanik samochodowy, kierowca autobusów. Ponadto na potrzeby projektu stworzono m.in. restaurację, cepelię, sklep muzyczny czy salon kosmetyczny. Poza zajęciami z przedsiębiorcami, dzieci uczestniczyły również w dodatkowych aktywnościach: gry planszowe z zakresu finansów/ekonomii, kurs pierwszej pomocy, rajd rowerowy z przewodnikami zakończony ogniskiem i przekąskami oraz ekonomiczna gra terenowa. Dodatkowo, odbyły się wykłady nt. edukacji finansowej. Na zakończenie odbył się koncert lokalnego zespołu artystycznego, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy projektu. W Projekcie wzięło w udział 100 dzieci, 20 przedsiębiorców, 10 wychowawców oraz 10 wolontariuszy.
Ostatnim projektem, który odbył się w wakacje, było „Małe Miasto Lębork” (22 – 26 sierpnia 2022 r.). W projekcie uczestniczyło 120 dzieci, 20 wolontariuszy, 12 wychowawców oraz 19 przedsiębiorców. Mali uczestnicy mieli okazję poznać zawody takie jak: żołnierz, policjant, strażak, laborant, kucharz, tancerz, muzyk, leśnik, stolarz i wiele innych.
Oprócz standardowych zajęć, odbyły się również bardzo ciekawe bloki zajęć tzw. „Atrakcje Dnia”.
Były to: Dzień kina – wyjście do kina, Dzień Dziecka – udział uczestników projektu w animacjach, Dzień Skakania – na terenie Szkoły zostały rozstawione przeróżne dmuchańce (np. ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnie itd.), Dzień Sportu – konkurencje sportowe.
„Małe Miasto” to program, który od kilku lat jest objęty patronatem Ministerstwa Finansów, a w tym roku nie zabrakło też wizyty – na jednym z projektów – właśnie delegacji z Ministerstwa.💰💰💰
Mnóstwo wiedzy, moc pozytywnej energii, ogrom radości dla wszystkich uczestników warsztatów (małych i dużych) oraz wiele, wiele innych… Wszystkich wspaniałości i atrakcji naszych projektów nie sposób wymienić. 👍👌👦👧🍭🍦⚽🏀🏆
Tego, co się dzieje na projektach, nie da się po prostu opowiedzieć słowami!
Zapraszamy zatem do oglądania naszej galerii oraz filmików z tegorocznych Projektów!
Sami zobaczcie. Jest MOC! 🏆
Zachęciliśmy Was? Kto podejmuje wyzwanie w kolejnym roku? 😃😃😃
Obejrzyj relację 👇
„Małe Miasto” – IV edycja
Zwycięzcy konkursu grantowego Małe Miasto:
- Małe Miasto Reda – Fundacja Dom Mojego Brata (projekt przesunięty z powodu COVID-19)
- Małe Miasto Cieszyn – Stowarzyszenie „Twórczy Rozwój” (projekt przesunięty z powodu COVID-19)
- Małe Miasto Kędzierzyn-Koźle – Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki
- Małe Miasto Wągrowiec – Fundacja Teraz Wy
- Małe Miasto Dzierżoniów – Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska
W 2021 r. były zrealizowane 2 projekty z 2020 r. oraz 3 projekty z bieżącego, 2021 r.
Projekt „Małe Miasto w Redzie” ze względu na czas pandemii, był kilkakrotnie przesuwany. W końcu odbył się w ostatnim tygodniu roku szkolnego 2021 r., przy licznych ograniczeniach. W Projekcie uczestniczyło 105 dzieci, około 70 wolontariuszy (w tym z okolicznych szkół branżowych), 10 nauczycieli, 40 przedsiębiorców na 20 stanowiskach pracy oraz organizatorzy. Dzieci mogły korzystać z kilku Sklepów Kusicieli (gofry, lody, food truck), a dodatkową atrakcją była mokra piana od lokalnej straży pożarnej.
Kolejny projekt, „Małe Miasto Cieszyn” również kilkakrotnie przesuwany ze względów pandemicznych, odbył się w o końcu w okresie wakacyjnym, w formie półkolonii.
W Projekcie wzięło udział 100 dzieci w wieku 10-11 lat. Ponadto na Projekcie byli również obecni wolontariusze (harcerze), nauczyciele oraz kierownik i wychowawcy wypoczynku.
Poza warsztatami z Przedsiębiorcami, uczestnicy mogli korzystać z różnych atrakcji takich jak: obozowisko cieszyńskiego grodu, kurs pierwszej pomocy, gra na orientację, trening twórczego myślenia i kreatywności, gry podwórkowe, koncert umuzykalniający czy małomiasteczkowe centrum prasowe.
Następnie odbył się projekt „Małe Miasto Kędzierzyn-Koźle„.
Wzięło w nim udział 110 dzieci. Poziom prowadzonych zajęć był na bardzo wysoki. Zajęcia były niezwykle różnorodne i ciekawe. Zaangażowani Przedsiębiorcy stanowili jednocześnie wizytówkę miasta.
Z dodatkowych atrakcji odbyły się m.in.: pokazy chemików, pokaz strażacki oraz mecz siatkarski ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
Projekt odnotował niezwykły rozgłos! Na stanowisku PR-owiec, którego zadaniem było prowadzenie social mediów i komunikowanie projektu w Internecie, tworzono codzienne relacje. Zasięgi rosły z dnia na dzień i pod koniec projektu posty z Małego Miasta na Facebooku miały już po kilka tysięcy wyświetleń, a post z teledyskiem, który powstał w trakcie Projektu, dotarł do ponad 5000 osób!
Dodatkowo, poza standardową relacją z projektu w formie filmu, został nagrany teledysk z wykonaniem dzieci, a do którego tekst i muzykę ułożyli obecni na projekcie przedsiębiorcy.
Kolejnym projektem było „Małe Miasto Wągrowiec”.
Zajęcia edukacyjne odbyły się na 18 stanowiskach pracy, a w projekcie wzięło udział 108 dzieci. Poza warsztatami odbyło się 5 wykładów edukacyjnych, każdego dnia na inny temat (z zakresu edukacji finansowej, świadomego oszczędzania, płacenia podatków, różnicy pomiędzy pracą na etat i prowadzeniem firmy). Ostatniego dnia dzieci mogły skorzystać z dodatkowych atrakcji takich jak: dmuchany zamek, zjeżdżalnia i plac zabaw.
Ponadto, dzieci otrzymały książkę edukacyjną z istotnymi informacjami na temat zarabiania, oszczędzania i płacenia podatków (w formie e-booka).
Ostatnim projektem w tym roku było „Małe Miasto Dzierżoniów„. W Projekcie wzięło udział 100 dzieci. Na terenie Małego Miasta powstała Rada Dzieci, Sklep Marzeń, Sklepy Kusiciele oraz specjalna strefa wypoczynku. Oprócz regularnych zajęć odbyły się również dodatkowe atrakcje takie jak: warsztaty drukowania 3D, tworzenie obrazu 3D, zajęcia w mennicy, wizyta w muzeum, kurs pierwszej pomocy i inne.
To był bardzo intensywny czas wspaniałych warsztatów, zajęć, atrakcji oraz nauki i doświadczenia dla najmłodszych oraz dla tych starszych! 😃😃😃
Obejrzyj relację 👇
„Małe Miasto” – III edycja
Zwycięzca konkursu grantowego Małe Miasto:
Małe Miasto Staszów – Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki
Jedynym Projektem, który odbył się w 2020 r. w ramach trzeciej edycji konkursu grantowego (powodem był covid), było „Małe Miasto Staszów”.
W warsztatach uczestniczyło 105 dzieci, które mogły zapoznać się z pracą 21 przedsiębiorców. Przygotowania do Projektu odbywały się w trudnym i niepewnym czasie pandemii, co było nie lada wyzwaniem przy organizacji tego wydarzenia. Mimo bardzo trudnej sytuacji związanej z COVID Projekt został zrealizowany zgodnie z planem. Zostały wprowadzone jedynie zmiany ze względu na obostrzenia dotyczące przebywania maksymalnej ilości osób w pomieszczeniu, w związku z czym posiłki i zajęcia dodatkowe dla dzieci podzielone zostały na 3 tury. Poza standardowymi zajęciami odbyły się dodatkowe atrakcje dla dzieci takie jak: produkcja lizaków i cukierków, pokaz szalonego profesorka oraz kapsuła multimedialna.
Projekt „Małe Miasto Staszów” został nagrodzony przez Radę Edukacji Finansowej jako najlepsza inicjatywa z zakresu edukacji finansowej w roku 2020.
Obejrzyj relację 👇
„Małe Miasto” – II edycja
Zwycięzcy konkursu grantowego Małe Miasto:
- Małe Miasto Rumia – Fundacja Dom Mojego Brata
- Małe Miasto Kłodzko – Stowarzyszenie Wiedza dla Regionu
- Małe Miasto Busko-Zdrój – Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki
- Małe Miasto Brodnica – Regionalna Inicjatywa Sportowo-Edukacyjna
W roku 2019 odbyła się druga edycja projektu „Małe Miasto”.
Program wystartował w czerwcu w Rumii. Wzięło w nim udział około 114 dzieci, wspieranych przez około 70 wolontariuszy oraz około 10 nauczycieli. Warsztaty zostały przeprowadzone przez 50 przedsiębiorców, w tym m.in. straż, policja, szewc, krawiec, kominiarz, dziennikarz, leśnik oraz inni.
Kolejny projekt został przeprowadzony w Kłodzku, przy udziale około 124 dzieci i około 50 opiekunów. Warsztaty edukacyjne odbyły się częściowo w szkole podstawowej, a duża ich część w terenie, tj. w siedzibie policji, straży pożarnej czy też w urzędzie miasta i w muzeum. Uczniowie z ziemi kłodzkiej poznawali m.in. tajniki medycyny, ogrodnictwa, pracy w telewizji czy też pracy ochroniarza, policjanta i żołnierza.
Następną miejscowością, gdzie gościło „Małe Miasto”, było Busko-Zdrój. Zajęcia obywały się na terenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, hotelu oraz między obiektami na otwartej, rekreacyjno-spacerowej przestrzeni miejskiej. W projekcie wzięło udział 105 dzieci ze wszystkich publicznych szkół podstawowych z gminy. Zajęcia zostały poprowadzone m.in. przez służby miejskie, animatora, cukiernika, kucharza, zdobnika ceramiki, dekoratora wnętrz oraz przedstawicieli innych zawodów.
Ostatnim projektem w ramach drugiej edycji był projekt w Brodnicy, który odbył się pod koniec września. W warsztatach uczestniczyło około 132 dzieci. Projekt rozpoczęła uroczysta parada ulicami miasta, a inaugurację uświetnił wykład profesora z uniwersytetu w Toruniu. W kolejnych dniach, oprócz zajęć o różnorodnej tematyce, odbyły się dodatkowo atrakcje takie jak: przeciąganie liny, turniej gier planszowych czy zajęcia taneczne.
Projekty, które odbyły sie w ramach drugiej edycji programu, były pełne ciekawych zajęć, warsztatów i spotkań.
Obejrzyj relację 👇
Galeria 📷
„Małe Miasto” – I edycja
Zwycięzcy konkursu grantowego Małe Miasto:
- Małe Miasto Łowicz – Fundacja Czyń Dobro im. Jana Pawła II
- Małe Miasto Zakopane – Fundacja EDUKATO
- Małe Miasto Wejherowo – Fundacja Dom Mojego Brata (styczeń 2019)
„Małe Miasto Łowicz”
Fundacja, we współpracy z urzędem miejskim w Łowiczu, zorganizowała „Małe Miasto” wzorem wydarzenia z 2017 r., które odbyło się w Nowym Targu.
Zgodnie z ideą odbyły się tam warsztaty nauki zawodów. Dzieci uczyły się kilkunastu zawodów i aspektów ekonomii poprzez zabawę. Na zakończenie warsztatów, na uczestników czekał Sklep Marzeń.
„Małe Miasto Zakopane„
Podczas projektu, uczestnicy pracowali przez 3 h dziennie.
W związku z turystycznym charakterem miejscowości, dobór zawodów został dokonany kluczem regionalnym i branżowym, tak by odpowiadał przekrojowi gospodarczemu miasta partnerskiego. Ponadto, każdego dnia był czas na zabawy, gry, warsztaty oraz dodatkowe zajęcia, w tym również zajęcia edukacyjne w Małomiasteczkowym Uniwersytecie Ekonomicznym. Każdego dnia, po zakończonych warsztatach, uczestnicy odwiedzali Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, gdzie odprowadzali obowiązkowe podatki. Ostatniego dnia, standardowo uczestnicy dokonali zakupów w Sklepie Marzeń.
„Małe Miasto Wejherowo„
Podczas projektu w Wejherowie dzieci standardowo uczestniczyły w tygodniowych warsztatach z różnymi przedsiębiorcami.
„Małe Miasto Wejherowo” to jedyny projekt małomiasteczkowy, który został zrealizowany zimową porą 😊😊😊
Obejrzyj relację 👇
„Małe Miasto” – pilotaż 2017
Zwycięzca konkursu grantowego Małe Miasto:
- Małe Miasto Nowy Targ – Fundacja Educato
We wrześniu 2017 r. mieszkańcy „Małego Miasta Nowy Targ” ruszyli zdobywać doświadczenie i zarabiać pieniążki. Pogoda dopisała, pracodawcy i organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a dzieci z zaangażowaniem pokazały jak wielki posiadają potencjał.
„Małe Miasto Nowy Targ” to projekt, podczas którego dzieci poznały różne zawody, które mogą wykonywać w przyszłości. Wykonując zadania na stanowiskach zorganizowanych przez przedsiębiorstwa, dzieci otrzymują wynagrodzenie w specjalnej walucie „Małego Miasta”. Mogą rozdysponować walutę w wybrany przez siebie sposób, dokonując zakupów w Sklepie Marzeń lub odkładając na lokatę.