Małe Miasto
„Małe Miasto” to program skierowany do dzieci w wieku od 8 do 12 lat, który polega na symulacji dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu.
O programie
„Małe Miasto” to symulacja dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu. Przez 5 dni, mali uczestnicy uczą się pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze. W tym czasie biorą udział w warsztatach edukacyjnych u Przedsiębiorców, reprezentujących różne branże. Za wykonane czynności uczestnicy otrzymują walutę „Małego Miasta”, którą mogą wydać od razu lub pomnożyć odkładając na lokacie w Banku, a następnie dokonać zakupów w Sklepie Marzeń. Na terenie „Małego Miasta” funkcjonuje Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, Bank oraz inne instytucje.
Co chcemy osiągnąć:
W tym roku, Projekty powinny być zorganizowane w formie półkolonii, zgodnie z bieżącymi wytycznymi i przepisami określonymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Chcemy przekazać dzieciom w wieku 8-12 lat wiedzę na temat obrotu i wartości pieniądza oraz pokazać mechanizmy funkcjonowania gospodarki (czym jest praca, wynagrodzenie, podatki itp.).
Kto może wziąć udział?
W Konkursie mogą brać udział:
- fundacje,
- stowarzyszenia,
we współpracy z jednostką samorządu terytorialnego. Projekty powinny być zrealizowane w gminach od 25 001 do 100 000 mieszkańców, na terenie Polski.
Na co może być przeznaczone dofinansowanie:
- wyposażenie stanowisk pracy,
- materiał filmowy,
- fotorelacja,
- wyposażenie Sklepu Marzeń,
- Sklep Kusiciela,
- inwestycja z podatków Małomiasteczkowego Urzędu Skarbowego,
- opracowanie i produkcja materiałów typu: identyfikatory, karty/książeczki, torby itp.,
- opracowanie i produkcja materiałów promocyjnych np. balony, opaski, torby, rollupy, flagi, plakaty, banery itp.,
- wynagrodzenie dla osób prowadzących zajęcia,
- wynagrodzenie dla wychowawców i kierownika wypoczynku,
- upominki dla wolontariuszy,
- dodatkowe atrakcje podczas projektu,
- koszty koordynacji,
- koszty administracyjne,
- koszt wyżywienia,
- ubezpieczenie uczestników,
- ochrona wydarzenia,
- środki higieniczne,
- materiały papiernicze, biurowe itp.
W konkursie grantowym wygrają maksymalnie 4 najlepsze projekty, które zostaną dofinansowane każdy na kwotę do 200 000,00 zł brutto.
Spotkanie informacyjne online:
Podoba Ci się nasz konkurs, ale masz sporo wątpliwości? Jesteś zainteresowany, ale chciałbyś zapytać o pewne kwestie?Zgłoś się do nas i weź udział w spotkaniu informacyjnym on line! Organizujemy takie spotkanie już po raz drugi! Kiedy? Piątek, 1 kwietnia 2022 r. o godz. 10:00. Jak? Aby uczestniczyć w spotkaniu informacyjnym, wyślij swoje zgłoszenie na adres mailowy: joanna.miszkurka@fundacjabgk.pl, w terminie do dnia 31 marca do godz. 12:00.
Przy zgłoszeniu, prosimy o podanie następujących informacji:
- imię, nazwisko
- nazwa organizacji
- nr kontaktowy, e-mail
- nazwa miejscowości, gdzie Projekt miałby być realizowany
Więcej szczegółów na temat spotkania on line, prześlemy w późniejszym terminie wyłącznie osobom zainteresowanym.
Terminy:
Opiekun projektu:
Joanna Miszkurka
+48 667 017 718
e-mail: joanna.miszkurka@fundacjabgk.pl
Laureaci konkursu
Małe Miasto 2021
Małe Miasto 2020
„Małe Miasto” w 2019 r.
W roku 2019 odbyła się druga edycja projektu „Małe Miasto”, w którym uczestniczyły następujące gminy: Rumia, Kłodzko, Brodnica oraz Busko-Zdrój. Program wystartował w czerwcu w Rumii. Wzięło w nim udział około 114 dzieci, wspieranych przez około 70 wolontariuszy oraz około 10 nauczycieli. Warsztaty zostały przeprowadzone przez 50 przedsiębiorców, w tym m.in. straż, policja, szewc, krawiec, kominiarz, dziennikarz, leśnik oraz inni.
Kolejny projekt został przeprowadzony w Kłodzku, przy udziale około 124 dzieci i około 50 opiekunów. Warsztaty edukacyjne odbyły się częściowo w szkole podstawowej, a duża ich część w terenie, tj. w siedzibie policji, straży pożarnej czy też w urzędzie miasta i w muzeum. Uczniowie z ziemi kłodzkiej poznawali m.in. tajniki medycyny, ogrodnictwa, pracy w telewizji czy też pracy ochroniarza, policjanta i żołnierza.
Następną miejscowością, gdzie gościło „Małe Miasto”, było Busko-Zdrój. Zajęcia obywały się na terenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, hotelu oraz między obiektami na otwartej, rekreacyjno-spacerowej przestrzeni miejskiej. W projekcie wzięło udział 105 dzieci ze wszystkich publicznych szkół podstawowych z gminy. Zajęcia zostały poprowadzone m.in. przez służby miejskie, animatora, cukiernika, kucharza, zdobnika ceramiki, dekoratora wnętrz oraz przedstawicieli innych zawodów.
Ostatnim projektem w ramach drugiej edycji było ?Małe Miasto Brodnica?, które odbyło się pod koniec września. W warsztatach uczestniczyło około 132 dzieci. Projekt rozpoczęła uroczysta parada ulicami miasta, a inaugurację uświetnił wykład profesora z uniwersytetu w Toruniu. W kolejnych dniach, oprócz zajęć o różnorodnej tematyce, odbyły się dodatkowo atrakcje takie jak: przeciąganie liny, turniej gier planszowych, zawody w badmintona czy zajęcia taneczne.
?Małe Miasto? to projekt, który zachwyca uczniów, młodzież, a także nauczycieli i wszystkich dorosłych, którzy przy nim współpracują. To przedsięwzięcie, w które są zaangażowani przedstawiciele różnych mniej lub bardziej znanych zawodów oraz władze samorządowe. Program to spora dawka wiedzy dla wszystkich uczestników oraz wspaniała zabawa i dobrze spędzony czas! Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach!
Obejrzyj relację:
Fotogaleria:
Małe Miasto / II edycja
Zwycięzcy konkursu grantowego Małe Miasto:
- Fundacja ?Czyń Dobro im. Jana Pawła II?- projekt Małe Miasto Łowicz
- Fundacja Dom Mojego Brata ? projekt Małe Miasto Wejherowo
- Fundacja EDUKATO – projekt Małe Miasto Zakopane
Gratulujemy!!!
Obejrzyj:
Małe Miasto – pilotaż 2017
Już 18 września 2017 r. mieszkańcy Małego Miasta Nowy Targ ruszyli zdobywać doświadczenie i zarabiać pieniążki. Pogoda dopisała, pracodawcy i organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a dzieci z zaangażowaniem pokazała jak wielki posiada potencjał. Zapraszamy do śledzenia programu na www.facebook.com/MaleMiastoNowyTarg/.
Małe Miasto Nowy Targ zakłada zapoznanie dzieci z różnymi zawodami, które mogą wykonywać w przyszłości. Wykonując zadania na stanowiskach zorganizowanych przez przedsiębiorstwa uczestniczące w projekcie, dzieci otrzymują wynagrodzenie w specjalnej walucie Małego Miasta. Mogą rozdysponować walutę w wybrany przez siebie sposób, dokonując zakupów w Sklepie Marzeń lub odkładając.
Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy na temat obrotu i wartości pieniądza, sposobów oszczędzania, pogłębieniu wiedzy na temat mechanizmów funkcjonowania gospodarki (praca i wynagrodzenie). Cel zostanie osiągnięty za pomocą wykładów, zajęć praktycznych oraz edukacji przez zabawę.
W projekcie bierze udział 125 dzieci, dziesiątki wolontariuszy, władze gminne i samorządowe, funkcjonariusze służb publicznych i dziesiątki przedsiębiorców wspierających projekt.
Projekt wprowadza dzieci w realny świat dorosłych, uczestnicy poznają mechanizmy działające w prawdziwym społeczeństwie.