Małe Miasto

„Małe Miasto” to program skierowany do dzieci w wieku od 8 do 12 lat, który polega na symulacji dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu.O programie

„Małe Miasto” to symulacja dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu. Przez 5 dni, mali uczestnicy uczą się pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze. W tym czasie biorą udział w warsztatach edukacyjnych u Przedsiębiorców, reprezentujących różne branże. Za wykonane czynności uczestnicy otrzymują walutę „Małego Miasta”, którą mogą wydać od razu lub pomnożyć odkładając na lokacie w Banku, a następnie dokonać zakupów w Sklepie Marzeń. Na terenie „Małego Miasta” funkcjonuje Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, Bank oraz inne instytucje.

Co chcemy osiągnąć:

W tym roku, Projekty powinny być zorganizowane w formie półkolonii, zgodnie z bieżącymi wytycznymi i przepisami określonymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Chcemy przekazać dzieciom w wieku 8-12 lat  wiedzę na temat obrotu i wartości pieniądza oraz pokazać mechanizmy funkcjonowania gospodarki (czym jest praca, wynagrodzenie, podatki itp.).

Kto może wziąć udział?

W Konkursie mogą brać udział:

 • fundacje,
 • stowarzyszenia,

we współpracy z jednostką samorządu terytorialnego. Projekty powinny być zrealizowane w gminach od 25 001 do 100 000 mieszkańców, na terenie Polski.

Na co może być przeznaczone dofinansowanie:

 • wyposażenie stanowisk pracy,
 • materiał filmowy,
 • fotorelacja,
 • wyposażenie Sklepu Marzeń,
 • Sklep Kusiciela,
 • inwestycja z podatków Małomiasteczkowego Urzędu Skarbowego,
 • opracowanie i produkcja materiałów typu: identyfikatory, karty/książeczki, torby itp.,
 • opracowanie i produkcja materiałów promocyjnych np. balony, opaski, torby, rollupy, flagi, plakaty, banery itp.,
 • wynagrodzenie dla osób prowadzących zajęcia,
 • wynagrodzenie dla wychowawców i kierownika wypoczynku,
 • upominki dla wolontariuszy,
 • dodatkowe atrakcje podczas projektu,
 • koszty koordynacji,
 • koszty administracyjne,
 • koszt wyżywienia,
 • ubezpieczenie uczestników,
 • ochrona wydarzenia,
 • środki higieniczne,
 • materiały papiernicze, biurowe itp.

W konkursie grantowym wygrają maksymalnie  4 najlepsze projekty, które zostaną dofinansowane każdy na kwotę do 200 000,00 zł brutto.

Spotkanie informacyjne online:

Podoba Ci się nasz konkurs, ale masz sporo wątpliwości? Jesteś zainteresowany, ale chciałbyś zapytać o pewne kwestie?Zgłoś się do nas i weź udział w spotkaniu informacyjnym on line! Organizujemy takie spotkanie już po raz drugi! Kiedy? Piątek, 1 kwietnia 2022 r. o godz. 10:00. Jak? Aby uczestniczyć w spotkaniu informacyjnym, wyślij swoje zgłoszenie na adres mailowy: joanna.miszkurka@fundacjabgk.pl, w terminie do dnia 31 marca do godz. 12:00.

Przy zgłoszeniu, prosimy o podanie następujących informacji:

 • imię, nazwisko
 • nazwa organizacji
 • nr kontaktowy, e-mail
 • nazwa miejscowości, gdzie Projekt miałby być realizowany

Więcej szczegółów na temat spotkania on line, prześlemy w późniejszym terminie wyłącznie osobom zainteresowanym.


Terminy:

15/03/2022

Rusza nabór wniosków
V edycji konkursu!

15/03/2022
30/05/2022

Dodatkowy nabór

30/05/2022
03/06/2022

Ogłoszenie wyników konkursu

03/06/2022

Opiekun projektu:

Joanna Miszkurka
+48 667 017 718
e-mail: joanna.miszkurka@fundacjabgk.pl


Laureaci konkursu

Małe Miasto 2021

Małe Miasto 2020

„Małe Miasto” w 2019 r.

W roku 2019 odbyła się druga edycja projektu „Małe Miasto”, w którym uczestniczyły następujące gminy: Rumia, Kłodzko, Brodnica oraz Busko-Zdrój. Program wystartował w czerwcu w Rumii. Wzięło w nim udział około 114 dzieci, wspieranych przez około 70 wolontariuszy oraz około 10 nauczycieli. Warsztaty zostały przeprowadzone przez 50 przedsiębiorców, w tym m.in. straż, policja, szewc, krawiec, kominiarz, dziennikarz, leśnik oraz inni.

Kolejny projekt został przeprowadzony w Kłodzku, przy udziale około 124 dzieci i około 50 opiekunów. Warsztaty edukacyjne odbyły się częściowo w szkole podstawowej, a duża ich część w terenie, tj. w siedzibie policji, straży pożarnej czy też w urzędzie miasta i w muzeum. Uczniowie z ziemi kłodzkiej poznawali m.in. tajniki medycyny, ogrodnictwa, pracy w  telewizji czy też pracy ochroniarza, policjanta i żołnierza.

Następną miejscowością, gdzie gościło „Małe Miasto”, było Busko-Zdrój. Zajęcia obywały się na terenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, hotelu oraz między obiektami na otwartej, rekreacyjno-spacerowej przestrzeni miejskiej. W projekcie wzięło udział 105 dzieci ze wszystkich publicznych szkół podstawowych z gminy. Zajęcia zostały poprowadzone m.in. przez służby miejskie, animatora, cukiernika, kucharza, zdobnika ceramiki, dekoratora wnętrz oraz przedstawicieli innych zawodów.

Ostatnim projektem w ramach drugiej edycji było ?Małe Miasto Brodnica?, które odbyło się pod koniec września. W warsztatach uczestniczyło około 132 dzieci. Projekt rozpoczęła uroczysta parada ulicami miasta, a inaugurację uświetnił wykład profesora z uniwersytetu w Toruniu. W kolejnych dniach, oprócz zajęć o różnorodnej tematyce, odbyły się dodatkowo atrakcje takie jak: przeciąganie liny, turniej gier planszowych, zawody w badmintona czy zajęcia taneczne.

?Małe Miasto? to projekt, który zachwyca uczniów, młodzież, a także nauczycieli i wszystkich dorosłych, którzy przy nim współpracują. To przedsięwzięcie, w które są zaangażowani przedstawiciele różnych mniej lub bardziej znanych zawodów oraz władze samorządowe. Program to spora dawka wiedzy dla wszystkich uczestników oraz wspaniała zabawa i dobrze spędzony czas! Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach!

Obejrzyj relację:

Fotogaleria:

Małe Miasto / II edycja

Zwycięzcy konkursu grantowego Małe Miasto:

 • Fundacja ?Czyń Dobro im. Jana Pawła II?- projekt Małe Miasto Łowicz
 • Fundacja Dom Mojego Brata ? projekt Małe Miasto Wejherowo
 • Fundacja EDUKATO – projekt Małe Miasto Zakopane

Gratulujemy!!!

Obejrzyj:

Małe Miasto – pilotaż 2017

Już 18 września 2017 r. mieszkańcy Małego Miasta Nowy Targ ruszyli zdobywać doświadczenie i zarabiać pieniążki. Pogoda dopisała, pracodawcy i organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a dzieci z zaangażowaniem pokazała jak wielki posiada potencjał. Zapraszamy do śledzenia programu na www.facebook.com/MaleMiastoNowyTarg/.

Małe Miasto Nowy Targ zakłada zapoznanie dzieci z różnymi zawodami, które mogą wykonywać w przyszłości. Wykonując zadania na stanowiskach zorganizowanych przez przedsiębiorstwa uczestniczące w projekcie, dzieci otrzymują wynagrodzenie w specjalnej walucie Małego Miasta.  Mogą rozdysponować walutę w wybrany przez siebie sposób, dokonując zakupów w Sklepie Marzeń lub odkładając. 

Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy na temat obrotu i wartości pieniądza, sposobów oszczędzania, pogłębieniu wiedzy na temat mechanizmów funkcjonowania gospodarki (praca i wynagrodzenie). Cel zostanie osiągnięty za pomocą wykładów, zajęć praktycznych oraz edukacji przez zabawę. 

W projekcie bierze udział 125 dzieci, dziesiątki wolontariuszy, władze gminne i samorządowe, funkcjonariusze służb publicznych i dziesiątki przedsiębiorców wspierających projekt.

Projekt wprowadza dzieci w realny świat dorosłych, uczestnicy poznają mechanizmy działające w prawdziwym społeczeństwie.

Małe Miasto Nowy Targ 2017

Galeria

Inne programy Fundacji

Sport na Start

Ochotnicy Naszej Gminy to nowy konkurs grantowy Fundacji BGK. Jego celem jest wsparcie jednostek Ochotniczej…

Ochotnicy Naszej Gminy

Ochotnicy Naszej Gminy to nowy konkurs grantowy Fundacji BGK. Jego celem jest wsparcie jednostek Ochotniczej…

Gospodynie do Dzieła!

Program Fundacji BGK, który ma na celu pomoc Kołom Gospodyń Wiejskich w zakupie sprzętu i…

Generacja 6.0

„Generacja 6.0” to program skierowany do podmiotów, które chciałyby zorganizować warsztaty lub zajęcia dla osób…

Dzieci Kapitana Nemo

Projekt historyczny dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat, mający im przybliżać historie…

Skrzydła dla Mamy

Skrzydła dla Mamy to program Fundacji BGK, który ma na celu wsparcie mam z miejscowości…

Były sobie pieniądze

Projekt historyczny dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat, mający im przybliżać historie…

Na dobry początek

Projekt historyczny dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat, mający im przybliżać historie…

Moja Mała Ojczyzna

Projekt historyczny dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat, mający im przybliżać historie…