Gospodynie
do Dzieła!

Program Fundacji BGK, który ma na celu pomoc kołom gospodyń wiejskich w zakupie sprzętu i wyposażenia oraz zorganizowanie wydarzenia dla społeczności lokalnej, związanej z działalnością koła.


O programie

„Gospodynie do Dzieła!” to program Fundacji BGK, który ma na celu pomoc kołom gospodyń wiejskich w zakupie sprzętu i wyposażenia, dzięki któremu będą mogły realizować swoją działalność, oraz zorganizowanie wydarzenia dla społeczności lokalnej, związanej z działalnością koła.
Co chcemy osiągnąć:
Chcemy ułatwić KGW realizację inicjatyw, projektów i działań, które wzmocnią potencjał obszarów wiejskich. Wizja wsi jako atrakcyjnego miejsca współpracy i wspólnych przedsięwzięć wymaga dodatkowych środków. Połączenie jej z aktywnością kobiet stanowi kluczowy aspekt, który przyczyni się do rozwoju obszarów wiejskich.

Kto może wziąć udział?

Konkurs skierowany jest do kół gospodyń wiejskich zarejestrowanych przez ARiMR,
z siedzibą w gminach do 25 tys. mieszkańców, zgodnie z zestawieniem
w GUS-u (stan na dzień 31.12.2021 r.)

Uwaga! W III edycji Gospodynie do Dzieła! NIE mogą wziąć udziału Grantobiorcy z I i II edycji.

W III edycji programu wygra maksymalnie 50 najlepszych projektów, które zostaną dofinansowane na kwotę do 10 000,00 zł brutto / projekt.

Na co może być przeznaczone dofinansowanie:

  1. zakup Sprzętu/Wyposażenia związanego z realizacją zaplanowanych działań w ramach Projektu z poniższych kategorii:
    • sprzęt AGD,
    • komputer, drukarka, sprzęt nagłośnieniowy, rzutnik, mikrofon,
    • stroje ludowe, instrumenty muzyczne,
    • maszyna do szycia,
    • namiot,
    • meble np. szafki kuchenne, stoły, krzesła, ławki itp.,
  2. materiały/produkty/gadżety potrzebne do organizacji festynu, jarmarku, pikniku, spotkania organizowanego przez koło gospodyń wiejskich, których koszt nie może być wyższy niż 2 000,00 zł brutto (koszt nieobowiązkowy),
  3. usługa księgowa, związana z Projektem, której koszt nie może być wyższy niż 500,00 zł brutto (koszt nieobowiązkowy).

Start naboru od czwartku 13 kwietnia
od godz. 10:00.


Terminy:

kwiecień 13, 2023

START NABORU do III edycji konkursu ok godz. 10:00

kwiecień 13, 2023
kwiecień 20, 2023

KONIEC NABORU III edycji konkursu o godz. 23:59

kwiecień 20, 2023
czerwiec 26, 2023

OGŁOSZENIE WYNIKÓW III edycji konkursu do godz. 18:00

czerwiec 26, 2023

Opiekun projektu:

Anna Burek
e-mail: anna.burek@fundacjabgk.pl

Poprzednie edycje

Rok 2023 był wyjątkowym rokiem. W związku z ogromnym zainteresowaniem programem „Gospodynie do dzieła!”, Fundacja podjęła decyzję o przeprowadzeniu dwóch edycji w jednym roku. Łącznie 110 podmiotów otrzymało dofinansowanie na rozwój działalności Kół.

Dzięki dofinansowaniu oraz zakupionemu asortymentowi, wszystkie koła miały możliwość realizacji inicjatyw, projektów i działań, które wzmacniają potencjał obszaru wiejskiego. Panie chcą się rozwijać kulinarnie, przeprowadzać warsztaty kulinarne, zajęcia z carving’u. Zakupione chłodziarki, lodówki, ławki, leżaki, obrusy, zastawa stołowa, sprzęt nagłośnieniowy umożliwia komfortowe korzystanie z wyposażenia, uatrakcyjniając tym regiony wiejskie. Dzięki poszerzeniu asortymentu Kół Gospodyń Wiejskich mieszkańcy i goście mogą integrować się, organizować festyny, wydarzenia rodzinne, eventy oraz brać udział w konkursach. Część Kół Gospodyń Wiejskich zakupiła regionalne stroje ludowe, wpływając na szerzenie tradycji.

W III edycji zwyciężyły wnioski które miały dodatkowo na celu zorganizowanie wydarzenia dla społeczności lokalnej, które przyczyni się do zwiększenia wiedzy lub umiejętności w zakresie kultywowania regionalnych tradycji i zwyczajów. Poniżej przedstawiamy przykłady kilku zrealizowanych projektów:

  1. Spotkanie z młodym pokoleniem przedstawiające wygląd dawnych uroczystości odpustowych na sztalugach i przygotowanie galerii zdjęć.. Panie z KGW zaśpiewały dawne utwory ludowe/biesiadne, zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy. Dla wszystkich uczestników biesiady panie z KGW przygotowały poczęstunek: chleb ze smalcem, ogórki kiszone, swojski chleb, lody z beczki.
  2. Spotkanie z mieszkańcami związane z jesiennymi tradycjami i zwyczajami życia na wsi, pracą na roli, sposobami spędzania wolnego czasu przez gospodynie, połączone z pokazem multimedialnym oraz pokazem śląskich „szkubaczek”, czyli skubaniem pierza.
  3. Przeprowadzenie kursu tworzenia białego haftu nasnuwanego „Snutki Golińskiej”. Pod okiem „snutkarek” golińskich, uczestniczki kursu zapoznały się z techniką tworzenia białego haftu nasnuwanego, czyli wielkopolskiego haftu regionalnego,
  4. Warsztaty lepienia z gliny tradycyjnych naczyń charakterystycznych dla gospodarstw puszczańskich, szkliwienie przedmiotów glinianych, połączone z tradycyjnym wypałem w piecu plenerowym
  5. Z okazji Święta Niepodległości, zorganizowanie  warsztatów dla dzieci.  Pod okiem Pań z KGW, dzieci upiekły 200 szt. rogali marcińskich oraz przygotowywały 300 sztuk kotylionów dla mieszkańców. Dzieci zrobiły: ciasteczka kruche, racuchy z jabłkami, kopytka dyniowe, muffinki z dynią oraz świąteczne pierniczki.
  6. Przeprowadzenie warsztatów, mających na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat regionalnej kultury, stroju i muzyki. Uczestnicy nauczyli się modelować głos w ramach śpiewu białego. Całość warsztatów wpłynęła na zainteresowanie obyczajami i folklorem lokalnym oraz przyczyniło się do kultywowania tradycji.
  7. Występ dla lokalnej społeczności na temat tańca i stroju bukowińskiego. Występ Chóru – hymn Bukowińczyków oraz inne bukowińskie pieśni.
  8. Cykl warsztatów z haftu powiślańskiego, na których uczestnicy mieli możliwość poznać haft powiślański i przenieść go za pomocą farb akrylowych na torby płócienne i przedmioty codziennego użytku (wykonane z drewna).
  9. Spotkanie z młodzieżą oraz z dorosłymi, którego celem było zapoznanie się z życiem zamieszkujących w klasztorze Paulinów, wraz z degustacją potraw, które dawniej spożywali.

Dziękujemy za zaangażowanie Pań, chęć rozwoju i pobudzenie do działa społeczności lokalnej. Gratulujemy osiągniętych celów założonych we wnioskach!

Obejrzyj relacje poniżej 👇

W tym roku swoją premierę miał nowy program Fundacji BGK „Gospodynie do dzieła!”.

Nasza Fundacja dofinansowała 30 projektów, które zostały zrealizowane przez koła gospodyń wiejskich.

Wsparcie zostało przeznaczone na zakup sprzętu i wyposażenia. Najczęściej był to sprzęt kuchenny taki jak: pierniki, kuchnie palnikowe, zastawa stołowa, bemar gastronomiczny, zmywarka przemysłowa, grill, robot kuchenny, zlew gastronomiczny, piec konwekcyjny, lodówka, zamrażarka, stoły, krzesła, meble kuchenne, głośniki, projektory, laptopy i inne.

Dzięki tym sprzętom, koła mogły uczestniczyć w wielu konkursach kulinarnych,  kiermaszach, lokalnych aktywnościach, dożynkach, eventach itp.  Nasze dofinansowanie z pewnością przyczyniło się do rozwoju niektórych terenów wiejskich.

Dzięki ogromnemu zainteresowaniu programem, w  kolejnej edycji zwiększyliśmy liczbę dofinansowanych projektów!

Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji!

Obejrzyj relację 👇

Twoje TAK ma Moc

Kampania społeczno-edukacyjna poruszająca tematykę transplantacji dziecięcych. Projekt prowadzony jest przez Fundację BGK we współpracy z…

Fajna Ferajna

Ochotnicy Naszej Gminy to nowy konkurs grantowy Fundacji BGK. Jego celem jest wsparcie jednostek Ochotniczej…

Sport na Start

Ochotnicy Naszej Gminy to nowy konkurs grantowy Fundacji BGK. Jego celem jest wsparcie jednostek Ochotniczej…

Ochotnicy Naszej Gminy

Ochotnicy Naszej Gminy to nowy konkurs grantowy Fundacji BGK. Jego celem jest wsparcie jednostek Ochotniczej…

Generacja 6.0

„Generacja 6.0” to program skierowany do podmiotów, które chciałyby zorganizować warsztaty lub zajęcia dla osób…

Dzieci Kapitana Nemo

Projekt historyczny dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat, mający im przybliżać historie…

Skrzydła dla Mamy

Skrzydła dla Mamy to program Fundacji BGK, który ma na celu wsparcie mam z miejscowości…

Małe Miasto

„Małe Miasto” to symulacja dorosłego życia w mieście, specjalnie stworzonym na potrzeby projektu.

Na Dobry Początek!

Projekt historyczny dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat, mający im przybliżać historie…

Moja Mała Ojczyzna

Projekt historyczny dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat, mający im przybliżać historie…